Tasarım Tescil

Ürünlerin, yeni ve benzerlerinden ayırt edici görsel özelliklerinin korunması için tasarım tescil başvurusu yapılmaktadır.

Ürünün görsel özellikleri, malzemeden, boyuttan ve renkten bağımsız olarak korunmaktadır. Tasarım tesciline konu ürün ile karıştırılacak kadar benzer ürünler ihlale konudur.

Tasarım Tescil Başvurusu

Başvurular e-imza, mobil imza veya e-devlet şifresi kullanılarak çevrimiçi yapılabileceği gibi rezervasyonlu sistem ile de başvuru gerçekleştirilebilmektedir.
Rezervasyonlu sistem için https://online.turkpatent.gov.tr/CES/ adresinden giriş yapılması gerekmektedir. Çevrimiçi Evrak Sistemi (ÇES) üzerinden hazırlanan evrak (başvuru formu, tarifname, görsel anlatımlar) posta, kargo vb. yollarla Türk Patent ve Marka Kurumu’nun
Hipodrom Caddesi No: 115 06330 Yenimahalle-ANKARA adresine gönderilir.
Başvurunuzu elden teslim etmek isterseniz evrakı Gelen Evrak Bölümü’ne teslim edebilirsiniz.
Başvuru tarihi, formun oluşturulduğu tarih değil, ilgili evrakın 30 gün içerisinde Kuruma teslim edildiği tarihtir. Başvuru formunun, başvuru şartlarına bağlı olarak eklenmesi gereken diğer dokümanlarla birlikte Kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Tasarım Tescil Kriterleri

Başvuru kriterleri, yenilik ve ayırt edici nitelik taşınmasıdır. Yenilik, başvuru tarihinden önce dünyada aynı görselliğin kullanılmamış olmasıdır. Ayırt edici nitelik ise, benzer ürünlerden farklı bir görsel özelliğe sahip olmasıdır.

Tasarım Tescil İşlem Aşamaları

Tasarım Tescil başvurusu, şekilsel inceleme, ilan, belge şeklinde olup, ortalama 1 yıllık işlem süreci olmaktadır. İlan sürecinde itiraz gelmemesi durumunda belgeye bağlanmaktadır.

Tasarım Tescil Koruma Süresi

Başvuru tarihinden itibaren 5 yıllık koruma için belge verilmekte olup 5 yılda bir yenilenmek kaydıyla 25 yıla kadar koruma sağlamaktadır.

Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünlerin görsel yenilik kısmının net bir şekilde resmi ile başvuru yapılmasına dikkat edilmesi,
Ürünün görülmeyen yeni kısımları için net görünüşlerle başvuru yapılması,
Ürün üzerindeki değişimlerin nasıl olması gerektiği konusunda uzmanlarımıza danışılması önerilir.